Yoğurtlu kereviz Yemeği Tarifi-Kerevizin Faydaları Nelerdir

Yoğurtlu kereviz Yemeği Tarifi

Kereviz sağlık açısından oldukça faydalı bir sebzedir ve sindirim sistemini hızlandırır.Bu nedenle kereviz tüketimi alışkanlığı genç-yaşlı herkese kazandırılmalıdır. İçerdiği yoğun lif yapısı nedeniyle kerevizin zayıflamak için kullanılan bir diyet sebzesi olduğunu da akıldan çıkartmamak lazım. Kereviz hazırlamak kolay ama herkes onu yiyemez, kerevizin tadı size değişik gelebilir, bugünkü tarifi kerevizi gerçekten lezettli bir yemeğe dönüşebilir:

İki büyük kereviz rendeleyin.  Yoğurdu sarımsakla karıştırın ve kerevize ekleyin. İşte bu  kadar kolay ve lezzetli bir meze!

Kerevizin sağlığa faydaları nelerdir?

* Kerevizin yaprak ve saplarının, bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, mideyi kuvvetlendirdiğini ve iştah açtığını bildiriyor.

 

* Uzmanlar, kerevizin, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını, sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor.

 

*  Kanı pisliklerinden temizlediğini ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir hal almasına yaradığını vurgulayan uzmanlar, kerevizin diğer faydalarını şöyle sıralıyor: “Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor.

* Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor.

 

*  Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.

 

* Güçlü bir idrar söktürücüdür: içerdiği apiol adlı maddeyle idrar yollarını ve kanı temizler. Bedende şikâyetlere neden olan bazı durumlara (sözgelişi, eklemlerdeki gut hastalığı gibi) iyi gelir.

* Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Aşırı sinirlilik durumunu yok eder.

* Bedene yararlı diğer etkileri de şunlardır: Uyarıcıdır. Bedeni güçlendirici toniktir. Gaz söktürücüdür. iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.

* Çok eski çağlardan beri, kerevizin cinsel gücü artırıcı (afrodizyak) etkileri bulunduğu ileri sürülegelmiştir.

*  Bu etkileri sağlamak üzere, kereviz, yemeklerde ve salatalarda bolca tüketilir. Ya da piyasadan satın alınan kurutulmuş kereviz tohumlarından 1-2 tatlı kaşığının üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Kerevizin faydaları bu sayfadan daha detaylı öğrenin:

Kereviz faydaları ve özellikleri

Yazı hakkında yorum bırakın