Çabuk zayıflamak için ne yapmalıyım-Çabuk zayıflama yöntemleri ve yolları

Çabuk zayıflamak için ne yapmalıyım-Çabuk zayıflama yöntemleri ve yolları

Fazla kilolarından muzdarip olanların en önemli dertleri bir an önce acilen zayıflamak ve kalıcı bir biçimde kilo vermektir. Ancak hızlı zayıflama her zaman için sağlıklı kilo verme anlamına gelmiyor. Bir çok kişi çabuk zayıflamak için farkında olsun yada olmasın sağlığını riske atmayı göze almaktan çekinmiyor. Hem sağlıklı hem de hızlı zayıflama deneyimi yaşamak elbette mümkün ama öncelikle aşağıda saydığımız yol, yöntem ve ipuçlarına dikkat etmek gerekiyor.

– Çabuk zayıflamak istiyorsanız öncelikle kendi bedeninizi iyi tanımanız gerekiyor. Herkesin metabolizma yapısı farklı olduğu için kilo alma nedenleri de farklılaşmaktadır. Hatta herkesin vücudunda fazla kiloların ve yağların depolandığı yerler birbirinden bir hayli farklıdır. Hal böyle olunca zayıflamayı kişiselleştirmek çabuk zayıflama yöntemi olarak işe yarayabilecek en etkili yöntem olarak dikkat çekmektedir. Peki bunu nasıl başaracağız? Öncelikle yediklerimizi ve içtiklerimizi hem kalori hem de besleyicilik açısından değerlendirerek işe başlayalım.

– Yediklerimizin miktarı ve kalori değerleri bizler için son derece önemlidir. Eskiden bu iş çok daha zordu. Elimizin altında çarşaf gibi büyüklükte kalori cetvelleri ile ne yedik içtik tek tek araştırıp karşılaştırma yapmak gerekiyordu. Oysa günümüzde gelişen teknoloji işlerimizi çok kolaylaştırdı. Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda kullanılabilen detaylı kalori sayım uygulamaları var ve gerçekten işimizi çok kolaylaştırıyor. Elinizin altında iphone ile yediğiniz ve içtiğinizi hemen kolayca not alabiliyorsunuz.

– Hareket etmek elbette kilo vermenin olmazsa olmazı. Kilo vermek isteyenleri düzenli egzersiz ve hareketli bir yaşam bekliyor ve bu alışkanlıktan vazgeçmeden uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bunun en kolay ve kesin yolu ise yürüyüş yapmak. Ancak ne kadar yürüdüğünüzü bilmeniz açısından bir pedometre alıp bunu kayıt altına almanız faydalı olabilir. Yine cep telefonlarında pedometre (adımsayar) uygulamaları ücretsiz sunuluyor. Lütfen teknolojimin bu nimetlerinden faydalanalım.

– Gece geç vakitlerde yenilen yiyecekler vücudumuzda yağ olarak birikiyor. O nedenle mümkün olduğunca akşam saatlerinde saat 7 den sonra pek bir şey yememeye özen gösterelim. İrademize hakim olamıyorsak ta mideyi ve hazmı çalıştıracak lifli meyveler tüketelim. Lifli meyveler aynı zamanda kalori değeri bakımından da düşük oluyor.

– Sabah kahvaltılarını güçlü yapmak her zaman için kilo kontrolüne yardımcı olur. Sabah saatlerinde metabolizma hızı daha yüksek olduğu için kahvaltıda alınan kalorileri kolaylıkla yakabilirsiniz. Gün ilerledikçe metabolizma hızı yavaşlamakta diğer yandan da yediklerimizin kalori miktarları artmaktadır. Bu da kaçınılmaz olarak fazla kilolar olarak bünyemize dönüyor. Zayıflamak için sabahtan başlayarak öğle öğününde daha az kalori, akşam öğününde ise çok daha az kalori almak gerekiyor.

– Düzenli uyku vücudu dinlendirdiği için metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlar. Yeterli uyku uyumadan yapacağınız diyetler kesilikle zayıflama hedeflerinize yaklaşmanızı zorlaştıracaktır.

4 Yorum

  1. Kubra Ocak 15, 2013
  2. Suna Mart 22, 2013
  3. elif Nisan 16, 2013
  4. meryem Şubat 21, 2014

Yazı hakkında yorum bırakın