Sağlıklı beslenme de kahvaltı’nın önemi.

Zayıflamak için neden her gün kahvaltı yapmalıyız?

İdeal kilo kavuşmakta bize sadece egzersizler değil, sağlıklı beslenme de çok yardımcı oluyor. Ve bu sağlıklı beslenme kahvaltıdan başlamalı!

Yemek yada yememek?

Bilim adamlar bize devamlı hatırlatıyorlar -‘ aç’ diyetler sağlık için zararlıdır. Az da olsa, yemek yemek gerekir. Ve kanıtlanmış ki, her hangi kahvaltı içermeyen diyet sağlığa zararlıdır. Peki neden? Nedeni şu ki – kanımızdaki şeker düşünce yorgunluğa yol açıyor. Kahvaltı yapmayan bir insan daha bir şey yapmadan sabah kendini çok yorgun ve dinlenmemiş gibi hissediyor.

Düşünürsek, kahvaltı yapmayan bir insan mutlaka zayıflamalı, ama gerçek şu ki – kilo verme sadece kas ve su kaybın sayesinde görünür. Yağlar ise kalır. Böyle dengesiz beslenme sadece daha da fazla kilo aldırır.

Kahvaltı’nın gerçekleri.

Kahvaltı gerçekten zayıflama’da çok yardımcı olur. 10 yıllık araştırmalara göre kahvaltı yapanların kilo her zaman daha düşüktü. Araştırmalara göre kahvaltı yapmayan bir insanın metabolizması %4 kadar yavaşlanıyor. Aynı zamanda aç kaldıkları için, devamlı bir şeyler gün boyu atıştırıyorladı.

Başarı formülü.

Diyet yapanlar kahvaltıda ne yemeli? Tabiki de, kahvaltı bile olsa, beslenme sağlıklı ve mantıklı olmalı. Zayıflamak için kahvaltıda ne yiyebiliriz?

1. Karbonhidratlar. Bu poğaça yada simit değil, örnek – 2 dilim kepekli ekmek. Kepekli ekmek pek çok diyete dahildir.

2. Sebzeler. Sebzeler hem zayıflatıyor, hem karnınızı tok tutuyor, hem sağlık için çok faydalıdır. Vitamin ve mineral sayesinde her zaman çok iyi görünmenize sağlar, ve kimsenin aklına bile diyet yaptığınız gelmez.

3. Yumurta ve süt ürünleri. Protein spor ve egzersizler için iyi bir enerji kaynağıdır. Kasları daha esnek yapar, yağları yakmakta yardımcı olur.

Yazı hakkında yorum bırakın