Obezite (şişmanlık) nedir: obezite problemleri, obezite hastalıkları, yetişkinlerde ve çocuklarda obezite sorunu.

Fazla kilolu olmak, insan vücudunun sağlığını tehlike sınırlarının içine sokacak ölçüde haddinden çok derecede yağın birikmesinden dolayı ortaya çıkan hastalıktır. Bir kişiye kilolu yada obezit diyebilmek için vücudundane kadar yağ olduğunu ve dağılımı teşhis etmek gerekir. Bunu da günümüzde en sık kullanılan (Bedenin Kitlesinin İndeksi)nin hesaplanmasıdır. İnsan bedeni kitle indeksi (yabancı dilde “body mass index “ baş harfi BMI olarak alınmıştır.) kg türünden vücudun ağırlığı, mt türünden boyun karesine bölünerek hesaplanmaktadır.

BMI:
18,5kilogram/metrekare aşağısı zayıf olanlar;
18,5-24,9 kilogram/metrekare arası normal kilolu olanlar;
25-29,9 kilogram/metrekare fazla kiloluolanlar;
30-39,9 kilogram/metrekare obez(şişman) olanlar;
40 kilogram/metrekare ileri düzey obezit olanlardır.
İnsan vücudunun göbek ve karın bölgesinde olan yağları kalp ve damar hastalılarında çok önemli risk taşırlar.

Obezitin nedenleri hangileridir? Birçok şey obezitin artmasına neden olur. Dört büyük kategoride ayrılırlar bunlar.
-Aileden kalıtsal olan,
-Yaşlanmak ve gebe kalmakla vb olan fizyolojik olan,
-İnsanın yaşamıyla ilgili olan egzersizin sporun yapım-lmaması ile ilgili olan -Sıkıntı fazla sitres gibi ve buna bağlı olarak fazla yemek yemek ile ilgili olan psikolojik bozukluk olanlardır.
Eğer obezit önlem alınmazsa doğabilecek rahatsızlıklar yüksek tansiyon şeker hastalığı solunum yetmezliği ile hatta kansere kadar gidebilen birçok rahatsızlığa yol açabilir..

Obezite’nin tedavi yolu: Buradaki amacımız kısa zamanda kilodan kurtulmak yerine yavaş ve uzun sürede bu kilolardan kurtulmaya çalışmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu eski alışkanlıkları değiştirmektir.Yapmamız gereken yağ ve kalorilerimizi dengeli program çerçevesine alarak hafif spor ve ısınma hareketlerine başlamak. Unutmayın en küçük yüzde beşlik bir kilo kaybı bile her türlü yol açabilecek olan hastalıkların düzenle vücuttan atılmasına ve ömrümüzü hayatımızı uzatmaya başlayacaktır.

Sadece ilaç tedavisi yeterli olurmu? Kesinlikle sadece ilaç tedavisi yeterli olmayacaktır. Vücuttaki kaslar ancak egzersiz ve spor yaparak yağları düzenli eritir ve kasa dönüştürür yani dengeli bir biçimde vücudu kurtamamız gerekir.

Egzersiz ve spor. Kilomuzu verdik ama ya birgün ileride tekrar alırsak? İşte onun için egzersiz ve sporumuzu belirli aralıklarda kendi formumuzu kaybetmeyecek düzenle devam ettirmemiz önemlidir.
Tabiki kolay olmayan bu durum için birde sevindirici olan gerektiğinde yarı aç ve tok olarak ve yine sporun egzersizin yol açtığı yorgunluğun ardından teraziye çıktığınız zaman vermiş olduğunuz kilonun sevinci bütün açlık tokluk ve yorgunluğu atacaktır eminim.
İnsan vücudu nasıl kilo verir ?
Aldığımız enerji = Harcadığımız enerji kilo sabit
Aldığımız enerji > Harcadığımız enerji kilomuzun artışına eşit
Aldığımız enerji < Harcadığımız enerji kilomuzun kaybına eşit
Buradan çıkartmamız gereken sonuç harcadığımız enerjimizi çoğaltmamız gerek.Bunu da egzersizle yapabiliriz.Günde sadece onbeş dakikalık bir yürüyüş ile enerjimizin artmasına sebep olup dinlenme metabolizma hızımızı ( BMH ) düşmemesini yarayacak.

Devamlı olarak kilo kaybı ve kilo alımı. Yapılan araştırmalara göre kilo kaybının, Tombul kadınların onbeş günlük bir egzersiz ile yaparak, harcadığı oksijen gücü, dinlendiği zamanki metabolik hızını ve karın yağlarındakilerin aktivite edilerek ölçülmüştür. İnsanlar ;
1) Rejim artı Egzersiz sık sık olarak yapan
2) Rejim artı Egzersiz sık olarak yapan.
3) Ve sadece diyet olarak ayrılmıştır gruplara.
Bu yaptığımız hesaplamaların diyetlerin yani alınan neticelerin sonunda dememiz gereken ve çıkarmamız gereken sonuç şöyle.
1) Devamlı olarak diyet yapanın kilosunun kontrolünde çok etkili olmadığı, 2) Egzersiz ve spor ile yapılan diyette ise düzenli kilo dengesinin kurulduğu görüldü.

Bu sonuç eşittir kilo kaybetmek için sadece diyet değil egzersiz de yapmamız gerektiğini sonuç olarak çıkartmıştır. Televizyon başındayken , evimize merdiven ile çıkmak yerine asansör ile çıkarak, aracımızı gideceğimizin en yakınına park ederek, açıkçası tembellik yaparak bunu sonucunda aldığımız kiloları biraz yürüyüş yaparak, masa tenisi oynayarak zamanına göre yüzerek sarfedeceğimiz enerji ve düzenli beslenme ile bizi sağlıklı bir ömür için en iyiye götürecektir.

Yazı hakkında yorum bırakın