Metabolizma hakkında önemli bilgiler.

Metabolizma hakkında önemli bilgiler. Metabolizma ile ilgili çok sözler çok tartışmalar söylendi. Nasıl hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olabiliriz ya da hızlı çalışan mı yoksa yavaş çalışana mı? Tabi ki bu sorular önemli bunlara kısa cevaplar şeklinde ama faydalı olarak açıklamaya çalışacağım.

İlk olarak konuya metabolizmanın nasıl yavaşladığından başlayalım. İnsan ne kadar ihtiyarlarsa o kadar yavaşlar bu. Ama yaşlanmamak elde değil tabi ki. Belki biz hızlandırabiliriz. Mesela değişik sebze ve meyvelerle yani yemeklerle hızlandığı görülmüştür bu profosörler bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Metabolizma insanoğlunun ve tüm varlıkların hepsi için geçerli olan ve yediğimiz içtiğimiz her şeyi enerjiye dönüştürendir. Bu her zaman farklı çalışır insanın yaptığı harekete göre hatta ve hatta uyku anında bile farklı çalışarak gereken hesaplamaları yapar ve bir günde ne kadar enerji ihtiyacını bulur o kadar gönderir. Son derece kusursuzdur. Unutmayın ki her insan metabolizması farklıdır farklı çalışır.

Hani bahsetmiştik güçlü bir metabolizma ya sahip insanlar ve buna sahip olmaya ikinci bir insan ele alalım. Bu nasıl oluyor diye soracak ve araştıracak olursak sebebi şudur iki insanı ele aldık ve birisi fitnesler yada spor merkezleri sayesinde ve yapılan sporlar sayesinde vücutta ki yağları değil sahip oldukları kalorileri yakarlar. Ama diğer insanımız ise vücuttaki yağ oranları kaslardan çok daha fazla olduğu için artık yedikleri yemekler fazla birikinti yapar ve yakamazlar işte bunun sonucunda bu tip kişilerde yavaş çalışır spor yapanlarda ise hızlı çaşılırlar. Aslında çok basit bir denklemdir. Bu da sağlıklı bir vücut ile eşleşir. İşte bu anda devreye giren kilolar, fazlalıklar hepsi ortaya çıkar yavaş yavaş. Bunu değiştirmek sizin elinizde hastalıklardan korunmak bu işin başlıcasıdır. Güçlü olan zor hastalanır ama güçsüz olan her an hastalanmaya hazırdır. Çocuklarda özellikle hastalık anında önce hastalığa bakılır ve çoğu hastalık metabolizmayı güçlendiren bitkisel ilaçlarla iyileşme görülür. Güçlü olan her zaman kazanır savaşır bunu asla unutmayınız.

İnsan vücudu yeterli enerjiyi günlük alabilmek için daha hızlı bir şekilde enerji yakar. Bu da hızlı çalıştığını ön görür isek kilo alma riski azalır. Ama yavaş çalışırsa bunu sadece sonucunda alınan kilolar görülür. Kimse bunu istemez. Bunun için en fazla ihtiyacınız olan spor ya da günlük bolca yapılan hareketlerdir. Ama kendinizi yıpratmadan, halsiz düşmeden, zorlamadan. Çünkü her şey dengeli olmak zorunda ne kadar yağ ya da kalori yakıldıysa fazlasını almadan ilerlemelisiniz. Elbette bu da sizin elinizde bir yada başkalarının değil. Her zaman unutulmaması gereken her şeyin çoğu zarardır. Günlük yaşantımızda bu ihtiyaçları dengede tutamadığımız için yeterinde fazla kilo alıyoruz veya fazla zayıflıyoruz. İşte denge bu dur. Tek yapmamız gereken denge unsurudur farklı yaşam tarzlarını kullanarak deneyerek buna da çözüm bulunabilir. İlk olarak kendinize güvenin ve başlayın yaşam tarzınızı değiştirmeye.

Yazı hakkında yorum bırakın