Lif nedir, diyet lifi ile zayıflama, lif faydaları ve önemliği.

Lif ve tam olarak diyet lifi nedir? Lif bir karbonhidrat türü ve bazi yiyeceklerde, örnek meyve, sebzelerde bulunmaktadır. Lifler in 2 türü var: suda cözülen ve çözülemeyen. Çözülen lifleri meyve, yapraklı sebze ( marul, ıspanak gibi sebzeler) , yulaf, baklagiller içeriyorlar. Suda çözülmeyen lifleri ise arpa, buğdağ, kepekli pirinç içeriyorlar. Suda çözülmeyen liflerin önemliği çok yüksektir! Bu tür lifleri su ile şişiyorlar ama çözülmediği için sadece su değil, bağırsaklarda butün gereksiz maddeleri de alıp dışarıya atıyor. Bağırsakları çalıştırıyor. Öylece yediklerimiz bağırsaklarda birlikmıyor, et gibi yavaş çözülen yemekleri çürümeden dışarıya atıyor. Öylece bizi kanserden koruyor. Et sevenlere özellikle çok lif tüketmek gerekir! Gün de minimum 18 gr lif tüketirseniz vucudunuzdaki dengesi tutabileceksiniz.

Ne kadar lif tüketmemiz gerekir?

Dediğimiz gibi, günde minimum 18 gr lif tüketmemiz gerekir. Araştırmalara göre insanlar sadece 10 grama kadar tüketiyorlar. Eğer daha önce hiç lif tüketiyordunuz, kabızlık sorularınız var ise ve acıl bağırsakları düzeltmek ihtiyacınız varsa, günde 30- 35 grama kadar lif alacaksınız. Bağırsaklarınız düzelince 18 grama gene dönebilirsiniz.

Diyet lifi nasıl zayıflatır?

Yeterince lif tüketmesi size her zaman zayıflama da yardımcı olur. Dediğimiz gibi çözülmeyen lifler bağırsakları çalıştıryor, yemekler bağırsaklarda çürüyene kadar kalıyorlar, çabucak dışarıya çıkıyorlar, bağırsaklarda yapışmış berliktiren maddeler de çıkıyorlar, lif sindirimi hızlandırdığı için de çok iyi zayıflatıyor.

Sindirim sistemi iyi çalıştığını liflerin faydayı nasıl fark edeceksiniz biliyor musunuz? Acıkırsınız. Sindirim sistemi iyi çalıştığı için mide bağırsaklarda yemek birlikmediği için yemek yedikten sonra çabuk acıkırsanız. İşte burda hata yapmayınız, yemeklere atlamayın bağırsak boş diye. Yemek saatı bekleyiniz. Günde 3 kere yemek yiyorsanız aynı devam ediniz, biküve ile atıştırmayınız. Yaklaşık 2 hafta sonra bu hiss gider. Ve sadece dengeli besleyerek, yeterince lif tüketme ile 3 ayda 10 kilo ya kadar zayıflayabileceksiniz.

Lif içerek yemekleri:

Kepekli ekmek: 2 dilime 3.5 gr lif

Kepekli pirinç: 100 gram da 4.5 gr lif

Kuru meyve kayısı gibi: 100 gramda 17 gr lif!

Elma: 1 tane büyük elmada 4 gr lif

Badem, ceviz, fındık: 100 gramda 9 gr lif

Yapraklı sebzeler: 100 gramda 3 gr lif

Marul, salatalık: 100 gramda 2 gr lif

Bezelye: 100 gramda 12 gr lif!

Kuru fasulye: 100 gramda 7.3 gr lif!

Mercimek, barbunya: 100 gramda 6 gr lif!

Yani anlayacağınız,  en çok lif kuru meyve, bezelye, kuru fasulye, mercimek içerir. İşte sizin menülerinizde bunların olması şart!

1 Yorum

  1. Gucci 'Icon Bit' Medium Tote 229852 FWCGN 9782 Aralık 16, 2014

Yazı hakkında yorum bırakın