1 Ayda 10 Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım

1 Ayda 10 Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım

kilo almanın yolları

kilo almanın yolları

Kilo almak herkesin olmasa da bazılarının gerçekten arzu ettiği bir meseledir. Şimdiye kadar hep kilo vermenin yolları üzerine yazılar yazdık. Ancak toplumda kilo almak için uğraşı veren azımsanamayacak bir kitlenin olduğu da aşikardır. Bu gereksinimi dikkate alarak kilo almak için ne yapılması gerekmektedir bunu açıklayacağız. Ancak yazının başlığındaki gibi 1 ayda 10 kilo almak bir çok kişi için sağlıklı bir kilo alma yolu değildir. Bu nedenle uzmanların da belirttiği gibi 1 haftada 1.5 kilo alma üzerinden yapacağımız hesapla, ortalama olarak 1 ayda 7 kilo alımından daha yukarıya çıkılmamasını sağlığınız için öneriyoruz. Şimdi doğal ve sağlıklı bir biçimde nasıl kilo alınıyor bunun ipuçlarını vermeye başlayalım.

1) Aynen kilo vermede olduğu gibi kilo alma da aslında biraz matematik hesabı gerektiriyor. Matematik dediysek gözünüz korkmasın. Sizlerden karmaşık formülleri ezberlemenizi istemeyeceğiz. Tam aksine basit aritmetik hesaplarla yani 4 işlem kullanarak kilo almak için günlük ne kadar kalori almamız gerekmekte bunu anlamak gerekiyor.

2) Yedikleriniz ve içtiklerinizin ne olduğu kilo almada oldukça önemli bir paya sahiptir. Günlük olarak ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu tespit ediniz. Hareketsiz yaşam süren erkeklerde ortalama 2200 kalori kadınlarda ise 1700 kalori günlük kalori ihtiyacı olarak sayılmaktadır. Buna bir de fiziksel egzersizler de bu kalori ihtiyacını artırmaktadır. Netice olarak her bireyin kalori ihtiyacı değişkenlik gösterir. Bunu hesapladıktan sonra 500 buna günlük kalori ilave edeceksiniz.

3) Günde 3 öğün beslenmek yerine 2 öğün yiyin. Ancak o iki öğünde kesinlikle kendinizi tutmayın. Herşeyi tüketmekte serbestsiniz.

4) Besleyici, sağlıklı ve sağlığa zararları olmayan yiyecekler tüketin. Zararlı yağlar veya işlenmiş gıdalardan, fast food türü yiyeceklerden uzak durun. Bizim kilo almada amacımız sağlıklı bir biçimde kilo almak olmalıdır. Sağlığınızı riske atan hiç bir yiyecek kilo aldırsa dahi tüketilmemelidir.

5) Sindirimi çalıştıran ve düşük kaloriye sahip lifli yiyeceklerden uzak durun. Ceviz içi, fıstık, fındık gibi yemişleri, incir, kayısı kurusu gibi kuru meyveleri tüketebilirsiniz. Yumurta ve süt ürünleri de çokça tüketilmelidir.

6) Su içmenin kilo almaya hiç bir zararı yoktur. Tam aksine tüketilen yiyeceklerin kana karışarak hücrelere ulaşması su sayesinde olur. Günlük ihtiyacınız olan 2 litre sudan fazlasını tüketmemek kaydıyla suyun sağlığa faydalarından bolca yararlanın.

7) Uyumak kilo almaya yardımcı olur. Uyku vücudun onarımı ve proteinlerin kasa dönüşmesi bakımından son derece gerekli bir süreçtir. Yetersiz uyku bağışıklık sistemini zayıf düşürmekte ve hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Uykusuzluk diğer yandan sağlıksız bir kilo alma yolu olan obeziteye de davetiye çıkarmaktadır.

8 ) Kilo almak için kendinize 1 ay süre verin. Bu süre zarfında belki 10 kilo alamayabilirsiniz ama 3-5 kilo almak işten bile değildir. Bu süreçte kilo aldırıcı egzersizler olarak bilinen kuvvet ve direnç egzersizleri, bisiklet çevirme, şınav, bench press, dambıl ve halter çalışmaları yapılabilir. Bu süre zarfında kasların hacmi artacak ve daha fazla hücrenin kaslarda üretimi sağlanacaktır. Egzersizleri aşırı yapmak ise kilo vermeye neden olabilir. Bu nedenle orantılı bir biçimde kilo aldıran egzersiz hareketleri tatbik edilmelidir. Elbette bu saydığımız kilo almanın yolları mucize gerçekleştirmiyor ama azıcık dikkatle de kilo almayı bir hayli kolaylaştırıyor.

8 Yorum

  1. sirinlerin sirini Ocak 29, 2013
  2. bıla Mart 24, 2013
  3. fatma Ekim 26, 2013
  4. ayça Mayıs 19, 2014
  5. Oum Aralık 9, 2014
  6. zeliha Mart 4, 2015
  7. mehmet Nisan 12, 2015
  8. mehmet Nisan 12, 2015

Yazı hakkında yorum bırakın