Selülit nedir ve selülit tedavisi, selülit için krem, masaj ve diğer giderme yöntemleri.

Selülit vücudumuzun puruşmuş büzüşmüş derisinin altındaki yağ katmanıdır. Yağ hücreleri ile bağlı olan bu dokular insan vücudundaki liflere tutulur. Selülit insan vücudunun her yerinde olmaz. Mesela en belirgin yeri erkek kişilerde karın ve boyunlarda belirgindir, kadınlarda ise genellikle göğüs, karın, uyruk ve baldırlardadır. Vücudumuzda ağırlık yapmaz. Selülitler ikiye ayrı şekilde tanıyabiliriz yumuşak selülitler, sert selülitler.

Yumuşak selülitler adı üstünde yumuşak olan ve insan vücudundan çok çabuk atılabilen fazla sıkı bağlanmamış olan ve esnek şekilde çok basitçe görülebilendir.Sert olan selülit ise ismi gibi ser olan ve insan vücudundan çok zor atılabilendir yani yumuşak olan selülitin tam tersidir. Görülmesi zordur katı bir tabaka oluşturur ve çok genellikle kadınlarda ama spor fazla yapan mesela sürekli dans edenlerde görülür. Vücudumuzda selülitin olup olmadığını anlayabilmek için elimizle örneğin bacağımızı geniş bir şekilde sıkarak ortada kalan yere baktığımızda eğer pürüzsüz ise yoktur ama pürüz görünürse mesela çıkıntılar girintiler filan o zaman selülit sahibisiniz demektir. Ve emin olunki vücudunuzun selülit olmayan kısımlarına göre daha soğuktur bu da bir belirtidir.

Selülit tedavisi uzun sürer ve çoğu zaman bölgesel zayıflama ile beraber uygulanır. Selilit için ne uygulayabiliriz, selülit kremi, bitkisel gidirme yolları, masaj ve selülit diyetlerden kategori bölümünde bahsedeceğim.

Zayıflama ve diyet yaparken selülit daha fazla görünür ve o zaman bu problemi daha ciddi almayı başlarsınız. Ama endişeleyin, bu problemlerden en düşük olandır. Obezite gibi onu hemen çözmeniz gerek yoki hatta yeterince meyve yemek ile o gider, fark etmeyeceksiniz bile.

Ender Saraç ın selülit e karşı reçetesi:

Selülit tedavisi başlamak isteyenler için Ender Saraç, ünlü diyetisyen, çok güzel selülit kremi tavsiye edioyr. Aslında o bir selülit kremi değil, selülit gidirici bitkisel yağıdır, ama selülit kremlere göre daha çok etkili bir şey!

Sesülit gidirici yağı için gerekli yağlar:

1 tatlı kaşığı susam yağı
10 damla portakal yağı
5 damla melisa yağı
5 damla kekik yağı

Bu bitkisel yağları karıştırıp, bir kese ile masaj yapmak gerekir. Bu bir selülit masajı olacak ve selülite karşı gerçekten çok etkili birşeymiş. Bazi bayanlar masajdan sonra streç film da kullanıyorlar, streç film ile selülit bölgesini kapatıp spor yapıyorlar. Ama ben bu bölümde bunları tavsiye etmem, çünkü streç film ile zayıflamak genel olarak tavsiye edilmez, onun hakkında ayrı bir bölümde bahsedeceğim…Spor yapmak mantıklı ama, çünkü selülit ten kurtulmak istiyorsanız cildin sıkı olması gerekir. Buna da sadece spor ile ulaşabilirsiniz…

1 Yorum

  1. dilara Mart 28, 2012

Yazı hakkında yorum bırakın