Çatlakları gidermek mümkün mü? Kilo fazlalığı ve doğum çatlakları.

Cilt çatlakları. Vucut çatlarkarı, karnında olsa, bacaklarda olsa, sadece doğum sonrasında değil, herkeste görünebilir. Kadınlarda da, erkeklerde de. Çatlaklar neden oluşur ve nasıl? Çatlakların en büyük sebepleri: hızlı kilo alma ve cild özellikleri. Hamile kadınlarda neden çatlaklar çok rastlanır? çünkü gebelikte sadece kilo alma değil, hormon değişikliği görünmektedir.

İlk belirtiler. Çatlakların ilk belirtileri pembe çizikler. Bazen çatlaklar büyümeden biz onları fark etmiyoruz bile. Deri çatlıyor, ve bu da doğal birşey, kilo alma cilde zarar vermeden olmuyor maalesef. İşte size bir tane daha sebeb ideal kilo korumak için.

Herkes te çatlaklar olur mu? Hayır, olmaz, çok kilolu insanlar ve doğumda çok kilo alan kadınlar var vucutlarında çatlakları olmayanlar. Peki neden? Dediğim gibi bu bir cildin özelliği, bu birincisi, ikincisi de, aile özellikleri. Yani annenizde ve kardeşlerinizde var ise, siz de de büyük ihtimalle olacak. Ama cild bakımı yaparsanız, kilonuzu kontrol ederseniz ve dengeli, yani meyve ve sebze bol içeren yemekleri yiyerseniz çatlakları önleyebilirsiniz.

Çatlarlar zaman ile geçebilir mi ? Evet, tabiki geçebilirler. Zaten beyazlaşan gördüğünüz çatlarlar- geçmeyen çatlaklardır, ama onlar hariç emin olun daha da çok ufak göze fazla görünmeyen çatlaklar var, onlar küçük olduğu için geçerler, en büyükler, iyileşemeyenler kalırlar, siz de sanırsınızki, çatlaklardan kultulamadım, ama öyle değil, sadece en büyük çatlaklar kalır, küçükler ise gider, eee bu da gayet doğal, büyük bir yara da iz ömür boyu kalır.

Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı? Tabiki de var! Çatlakların iyileşmesine yardımcı olabiliriz. İşte bir kaç tavsiye:

1. Spor. Spor hem hızlı kilo almasını önler hem cildinizi esnek yapar.

2. Hızlı kilo alma sadece yemeklerden değil, vucutta su fazlalığından olur. Biliyorsunuz, akşam tuzlu bir şey bira ile yiyersiniz, sabah gözleriniz şişer, ayakkabı ya sığamıyorsunuz. Bunu önlemek çok kolay, bizim soframızda çok idrar söktürücü yiyecekler var, onları yemek unutmayın. En iyi idrar söktürücüler: lahana ve kuşburnu çayı. Bu arada, sakın su içmeyi bırakmayınız. Su aynı şeklinde her zamanli gibi günde minimum 2 litre içmek lazım.

3. Dengeli beslenme cildinizi esnek yapar. Bunun için bol vitamin ( sebze ve meyve) ve protein tüketmeniz lazım. Cildiniz neden zarar göruyor biliyor musunuz? Çünkü vucut ilk olarak gerekli vitaminleri ve mineralleri iç organlarımıza yaşam için göndermektedir, geriye kalanı cilde veriyor. Biz vitamin ve mineral eksik tükettiğimiz için cilde bir şey kalmıyor. Onun için de cild erkenden yaşlanıyor. Kolaylıktan kaçmayı denemeyin, hazır vitaminler exzanedeki satılar işinize yaramaz, sadece ve sadece dengeli beslenme!

4. Çatlak kremi işe yarar mı? Maalesef hiç bir çatlak kremi çatlakları gidermez. Peki neden bazi insanlar çatlak kremlerden çok memnun ve giderdi diyorlar? Bunda cevap basit. Çatlar kremler cildi yumuşatıyorlar ve çatlakların iyileşmesine yardımcı oluyorlar. Ama bu işi de evdeki bulunan malzemelerişe yararlar. Dünya para çatlak kremi için ödemek gerek yok. Cild bakımı için genel amaçlı bir krem alabilirsiniz, bebek kremi yada yağı bile kullanabilirsiniz, badem yağı çok iyi gelir, ve bildiğimiz zeytin yağı!

5. Her hangi krem ile yada yağı ile massaj.

6. Soğuk duş. Soğuk duş cildi stres yaşatıyor, vucut cilde kan gönderiyor, kan dolaşımı hızlanıyor, cild daha fazla besleyici maddeleri alıyor. Suğuk duş bir iki dakka sürmesi yeterlidir. 5 dakkadan fazla soğuk duş almak olmaz, üşüyebilirsiniz.

Evde hazırlayabileceğiniz çatlaklara karşı tarifi:

Yeşil üzüm ezip çatlaklara sürün, 20- 30 dakika bekletin. O kadar.

Yazı hakkında yorum bırakın