Dukan Diyeti Listesi-Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Listesi-Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır?

 

Dukan Diyeti dünyaca ünlü framsız doktor ve diyet beslenme uzmanı Pierre Dukan” tarafından geliştirilen ve lanse edilen bir zayıflama diyeti programıdır. Ülkemizde ve ABD de ise dukan diyetini meşhur eden kişi ise  Dr. Mehmet Öz olarak bilinir. Dukan diyeti; aslında bir tür ayırma diyeti veya protein diyeti programı olup diyet listesinin içerisinde deniz mahsülleri, kırmızı et ve ciğer gibi yağ içermeyen proteinli besinler, beyaz et ürünleri,  hindi, kaz veya bıldırcın eti gibi yağsız beyaz et türleri, yumurta gibi protein yönünden zengin yiyeceklerden müteşekkil bir beslenme ve zayıflama programıdır.

Dukan diyet listesi yaklaşık olarak 100 değişik yiyecekten oluşmaktadır. Bu diyetin aynı zamanda dukan diyeti evreleri olarak adlandırılan atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olmak üzere 4 ana evreden oluşan bir uygulama takvimi bulunmaktadır.

Atak evresinde 2-7 gün içerisinde dukan diyetini yapanlar yaklaşık 2.5-4 kilo arası zayıflama sağlamaktadırlar. Bu evrenin temel amacı metabolizmayı hızlandırmak olup protein bakımından zengin yiyecekler ile beslenme üzerine kurulu bir evredir.

Seyir evresinde kilo verme hızı diyeti uygulayanlarda ağırlaşmaya başlar. Bu evrede proteince zengin yiyecekler ile birlikte lifçe zengin sebzeler de dukan diyeti listesi içerisine dahil olmaktadır. Lifçe zengin sebzelerden yaklaşık 28 tanesini dukan diyetinin seyir evresinde kullanmış oluyoruz. Bu evre 1 hafta sürmekte olup bu süre zarfında sadece 1 haftada 1 kilo verme hedefimiz olacaktır. Bunun nedeni hem atak evresindeki ani kilo kaybı sonrasında vücudun yeni kilosuna kendini alıştırması hm de bu alışma süresince zayıflama sürecinin devam etmesidir.

Güçlendirme evresi ile dukan diyeti programı sona erdikten sonra vücudun tekrar kitlesel bir biçimde kilo almasının önüne geçmek hedefi vardır. Bu evrede meyve, ekmek, peynir ve nişastalı yiyecekler tekrar dukan diyeti günlük programına dahil olur. Ama bu durum kısıtlı olup sadece haftada 2 öğün olacak şekilde tasarlanmıştır.

Koruma evresi dukan diyeti evreleri arasında dördüncü ve son evredir. Bu evrede dukan diyeti uygulayanlar aşağıdaki birkaç kural dahilinde ne isterlerse yeme konusunda serbesttirler.

– Haftanın bir günü protein günü olacak

– Haftada 1 gün yulaf ezmesi tüketilecek ve o gün iyi bir egzersiz yapılacak

Dukan diyetiyle zayıflayanlar bu 4. fazdan sonra bir fazın daha olduğunu söylüyorlar. O da dukan diyetinin ardından hayatınızın geriye kalan dönemlerinde kilo almamaya gayret etmenizdir.

 

Dukan Diyeti Listesi ve Kuralları

1. Sığır ve dana eti, hatta tavşan eti yiyebilirsiniz ama kuzu eti kesinlikle yasaktır. Etlerin yağlı kısımları yenilmemelidir. Eti tüketirken ızgara, fırında pişirilmiş veya haşlanmış olarak yenilmelidir. ( Tabii sıvı yağ, tereyağı ve herhangi bir krema ya da sos eklememelidir

2. Beyaz etlerden tavuk ve hindi eti yenilebilir.

3. Az yağlı ya da yağsız jambon tüketebilirsiniz. Şarküteri ürünleri, pişmiş ya da tütsülenmiş jambon yenilmemelidir.

4. Sığır eti, dana eti ve tavuk ciğeri istenildiği gibi yenilebilir.

5. Bütün balıkları; taze, dondurulmuş, tütsülenmiş, konserve, kurutulmuş halde yiyebilirsiniz. Ancak yağda veya herhangi bir yağlı krema ile pişirilmemelidir.

6. Tüm kabuklu deniz hayvanlarını tüketebilirsiniz.

7. Günde iki yumurtadan daha fazlasını yiyebilirsiniz. Eğer yüksek kolesterol sorununuz varsa, hafta üç ya da dört yumurta sarısını tüketebilirsiniz. Yumurtanın beyazı yasaktır.

8. Yağsız süt ürünleri; yoğurt, süzme peynir, yağsız süt tüketebilirsiniz. Sade yoğurt ya da Hindistan cevizi, vanilya, limon ile tatlandırılmış yoğurt sınırsız!

9. Tatlandırıcılar, sirke, baharatlar, şifalı otlar, sarımsak, soğan, salatalık, limon suyu (sadece yiyeceklerin üzerinde, içecek olarak değil ), hardal, tuz ( ölçülü miktarda ), ölçülü miktarda şekersiz doğal ketçap yenilebilir.

Dukan Diyeti Listesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Günde 1,5 litre su içmelisiniz. Bu, midenizde doluluk hissetmenize yardımcı olacaktır

– Günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

– Her gün 20 dakika egzersiz yapılmalıdır ( hızlı ve tempolu yürüyüş gibi )

– Tüm sıvı yağlardan ve tereyağı yasaktır.

 Dukan Diyeti Listesi Öğünleri

Kahvaltı: Kahve ( yağsız süt ve tatlandırıcılı ) ya da çay ( tatlandırıcılı ), 225 gram kadar yağsız peynir ya da yoğurt, bir dilim hindi eti, tavuk ya da jambon, bir adet haşlanmış yumurta.

Ara öğün: Bir küçük yoğurt ya da 115 gram kadar yağsız peynir.

Öğle: Mantar, ton balığı ve kremalı kahve

Ara öğün: Bir dilim jambon ya da somon balığı, yulaf kepeği ile yapılmış pankek ( 2 çorba kaşığı yulaf kepeği eklemek yeterlidir.)

Akşam:Kabak çorbası, sığır eti kebabı, süt ve yumurtadan yapılmış muhallebi gibi bir tatlı.

Dukan diyeti ile ilgili diğer yazılarımız için Dukan Diyeti kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. yasemin Ocak 29, 2014
  2. hakan Eylül 20, 2014

Yazı hakkında yorum bırakın